| Minëdami Tarptautinæ vaikø gynimo dienà Nacionalinë ðeimø ir tëvø asociacija kreipiasi á Valstybës institucijas ðiuo raðtu.
Dël vaikø gynimo Lietuvoje Tarptautinæ vaikø gynimo dienà pasitinkant
Minëdami Tarptautinæ vaikø gynimo dienà, labai apgailestaujame, jog sutinkame jà neseno valstybës smurto prieð vienà mergaitæ akivaizdoje. Esame nuliûdæ ir sukrësti, jog ypaè sudëtingoje situacijoje atsidûræs vaikas buvo valstybës vardu nubaustas uþ suaugusiøjø nesutarimus ir nesikalbëjimà, o jam ir visai visuomenei parodyta, jog konfliktai sprendþiami jëga ir vaiko menkutë nuomonë ðiai jëgai negali turëti jokios átakos. Ypaè apgailestaujame, jog nebuvo ásiklausyta á daugybës þmoniø ir mûsø asociacijos ankstesná raginimà (þr. http://www.nsta.lt/index.php/pozicija/47-del-smurto-garliavoje) skirti pakankamai laiko subyrëjusiems santykiams atitaisyti, kalbëtis, tartis ir ieðkoti sprendimø, kuriais bûtø buvæ realiai atsiþvelgta ne tik á didþiulá iðoriná spaudimà, ne tik á suaugusiøjø, bet ir á vaiko nuomonæ bei interesus.
Matëme, kaip mûsø posovietinëje, autoritarinës sistemos smurtà patyrusioje visuomenëje sunkiai skynësi kelià Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje ástatymas, matëme, kaip didelë dalis visuomenës nenori pripaþinti, jog, be fizinio smurto, yra kitokiø vaikø auklëjimo priemoniø (beje, jei daþnai apgailestaujame, kad visuomenei fizinis smurtas ne problema, tai juo labiau ji nepastebi psichologinio, emocinio smurto). Jau buvo pradëti þengti pirmieji þingsniai lavinant tëvus, mokant juos alternatyviø auklëjimo bûdø, formuojant visuomenës nuomonæ. Deja, ávykiai geguþës 17-àjà visuomenei parodë, jog smurtas prieð labiausiai paþeidþiamus valstybës pilieèius yra priimtinas, ir tuo pakirto mûsø visø pastangas stabdyti smurtinius santykius.
Esame ypaè nusivylæ Vaiko teisiø apsaugos kontrolierës pozicija, palaikanèia smurtà prieð maþametæ. Manome, jog Kontrolierë turëtø prisiimti atsakomybæ uþ tai, jog ð. m. geguþës 17 d. padarytais valstybës pareigûnø veiksmais (ásiverþta á namus miego metu, dalyvaujant bûriui policininkø vaiko akivaizdoje iðneðti jo artimieji, grubiai atplëðus nuo teisëtos globëjos mergaitë prievarta neðta svetimo vyriðkio rankose, neklausyta vaiko nuomonës, neleista vaikui rinktis, nesudarytos galimybës vaikui planuoti savo ateitá) buvo ðiurkðèiai paþeista Vaiko teisiø konvencija, kurios ágyvendinimo prieþiûra Lietuvoje yra ðios Kontrolierës tiesioginë atsakomybë. Taèiau faktiðkai buvo paþeisti: Konvencijos 2 str. (valstybë gerbia ir garantuoja teises kiekvienam vaikui be diskriminacijos; valstybë imasi priemoniø apsaugoti vaikà nuo bet kokios diskriminacijos ar bausmiø dël vaiko tëvø, globëjø, ar kitø ðeimos nariø statuso, veiklos, paþiûrø ar ásitikinimø); 3-èio str. 1 d. (pirmiausia atsiþvelgti á vaiko interesus); 12-to str. 1 d. (vaiko paþiûroms skirti daug dëmesio), 19-to str. 1 d. (apginti vaikà nuo ávairiausio pobûdþio fizinio ar psichologinio smurto ir grubaus elgesio); 29-to str. 1 d. (parengti vaikà sàmoningam gyvenimui, pagrástam supratimo, taikos, pakantumo principais, laisvoje visuomenëje).
Mums taip pat kelia nerimà didþiulë ðià istorijà gaubianti slaptumo aura. Visiðkai nesuprantami kriterijai, kuriais remiantis visuomenei galima nepateikti tam tikros dalies medþiagos, áskaitant mergaitës perëmimo ið teisëtos globëjos vykdymà. Jei áslaptinama informacija, kuri kelia grësmæ valstybei ar þmogaus gyvybei, ar nëra taip, kad ðiuo atveju áslaptinimu didinamas visuomenës nepasitikëjimas kelia didesnæ grësmæ valstybei?
Pasitikdami Vaikø gynimo dienà, norime iðreikðti viltá, kad ið ðios skaudþios istorijos visi ið tikrøjø pasimokysime. Norime tikëti, kad valstybës atsakingos institucijos ir asmenys geba pripaþinti savo klaidas, ið jø pasimokyti ir jas taisyti. Todël kreipiamës á Jus, praðydami bei reikalaudami iðslaptinti, vieðai paskelbti ir sàþiningai ávertinti visas aplinkybes bei institucijas, dalyvavusias ðioje smurto ir prievartos panaudojimo prieð vaikà akcijoje.
Tikimës, kad valstybës pareigûnai iðmoks gerbti visø pilieèiø, taip pat ir vaikø, garbæ ir orumà. Kad vaikai nebeturës daugiau progos kalbëti, jog „Lietuvoje karas“, matydami, kaip èia paryèiais paskubomis „ágyvendinamas teisingumas“. Kad valstybës pagalba, jos pilieèiams patekus á bëdà, pasiþymës organizuotumu ir entuziazmu, taèiau ne smurtavimui, o susikalbëjimo ir bendradarbiavimo paieðkoms. Kad mes ið tiesø imsime ginti vaikus ir kad pagaliau tarpusavyje derës tai, kà deklaruojame teisës aktais (Vaiko teisiø konvencija) ir kà demonstruojame savo veiksmais.
Asociacijos tarybos pirmininkas Tomas Šalkauskas |